İç Mekan Tasarım Prensipleri III – Vurgu

İç Mekan Tasarım Prensipleri III – Vurgu

Eğer bloğumuzu takip ediyorsanız, tasarım prensiplerinden “denge” ve “ritim” hakkında yazdığımızı görmüşsünüzdür. Yazı dizimizin bu halkasında ise sizlere muhtemelen en iyi kullanılan tasarım prensibi olan “vurgu”dan bahsedeceğiz.

Tasarımı planlama aşamasında müşterilere mutlaka sorulan 2 soru vardır: “Mekanda neye dikkat çekmek istiyorsunuz?” ve “Mekanda ne göze çarpmasın istiyorsunuz?”

Bu sorular tasarımcıların mekanda bir noktayı öne çıkarma ya da gizleme konusunda bir temel oluşturur. Mağazalarda genel olarak müşteriler ürünlerini, ödeme alanlarını öne çıkarmakla ilgilenirken konutlarda şömine, sanat eserleri, merdiven, yüksek tavanlar ya da büyük pencereler gibi tasarım elementleri odak noktası olmaya eğilimlidir.

Bir odak noktası ya da vurgulanan bir-iki alan, etkisini asla kaybetmeyen bir ilk izlenim yaratırken bir yandan da dramatik bir etki ile ilgi çekmeye yardımcı olabilir. Yağmurproje olarak biz de ticari mekanlar tasarladığımız için (ve ilk izlenimin bir iş için ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurursak), müşterimizin ürününün ve marka mesajının projelerimizde baskın bir şekilde göstermeye dikkat ediyoruz.

Peki bunu hangi yollarla yapıyoruz?

Yerleşim Aracılığıyla Vurgulama

Amaçlanan odak noktasını, mekanda nereye konumlandıracağınıza karar vermek önemli bir husustur. Örneğin; bir koridor gibi lineer bir alanda, koridorun en sonundaki duvar ya da tam ortada öne çıkarılmış bir nokta, en çok dikkat çekecek yerlerdir. Eğer önceki yazılarımızı okuduysanız ve tasarım elementlerini tekrar ederek bir ritim yaratmak istiyorsanız, ritmik devam eden elementlerin arasına bu ritmi kesintiye uğratacak bir element yerleştirerek bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

Tasarım Elementleri Aracılığıyla Vurgulama

Tasarım elementlerini farklı kombinasyonlarla bir araya getirerek bir odak noktası yaratmak mümkün. Işık ve renk ikilisini kullanmak, bunu gerçekleştirmenin en kolay yollarından birisi. Kontrast ya da parlak bir ton ile birlikte birkaç spot aydınlatma, öne çıkarmak istediğiniz objenin hak ettiği ilgiyi görmesine yetecektir. Bunun vurgu yaratmak için, farklı bir doku, daha küçük ölçekte objeler ya da odak noktanıza yönelen çizgiler kullanabilirsiniz.

“Tasarım Prensipleri” yazı dizimiz devam edecek, takipte kalmayı unutmayın!

No Comments

Post A Comment