Herkesin Yaptığı Dekorasyon Hataları ve Çözümleri – II

Herkesin Yaptığı Dekorasyon Hataları ve Çözümleri – II

Yazı dizimizin devamında herkesin yaptığı dekorasyon hataları ve çözümlerini incelemeye devam ediyoruz.

  • Her Zaman En Parlak Ampulü Seçmek

Daha parlak her zaman daha iyi değildir. Yüksek watt’lı ampuller mekanda ışık patlamasına yol açarak, sıcak ve samimi odalar yerine soğuk ve çıplak alanlar oluşmasına yol açar.

Çözümü: Ortak alanlarda 60-75 watt arası çok yoğun olmayan fakat yine de fonksiyonel bir ışık sağlayacak ampulleri tercih edin. Yatak odası ve banyo gibi kişisel alanlarda ise 40-60 watt arası ampuller ideal olacaktır. Bu sayede hem daha yumuşak ve sakinleştirici bir aydınlatma elde eder hem de kitap okumanız için yeterli ışığı sağlamış olursunuz. Çok yapılan hatalardan biri de tek bir tavan aydınlatmasına bağlı kalmak. Odanın tek ışık kaynağının tavan merkezinde olması fonksiyonel olarak görevi yerine getirmek için yeterlidir fakat estetik olarak eksik kalır. Bunun yerine ayaklı lambalar, masa lambaları ve duvar lambalarından oluşan bir kombinasyon yapabilirsiniz.

 

  • Büyük Bir Duvarı Tek ve Küçük Bir Sanat Eseri ile Dekore Etmek

Çok küçük bir sanat eseri, büyük bir duvarda tek başına kullanıldığında yüzeye yerleşen ve bütünleşen bir imaj yerine garip şekilde asılı kalmış bir görüntü oluşturur.

Çözümü: Bir koltuk veya yatağın üzerine bir sanat eseri yerleştirmenin basit bir göz kararı kuralı var. Mobilyanın üzerindeki duvarın en az üçte ikisinin kaplandığı bir sanat eseri yerleşimi dengeli bir görünüm ve hissiyat oluşturacaktır. Daha küçük bir alana yerleşim yaptığınız zaman ne olduğunu tam olarak anlayamasanız da gözünüz bir şeyin eksikliğini farkeder. Fakat bu her zaman dev tablolar kullanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Duvarınıza küçük parçaları kolaj halinde toplu biçimde yerleştirerek hile yapabilirsiniz. Parçalar eş büyüklükte ise aralarında eşit bir boşluk bırakın. Büyüklükler değişkenlik gösteriyor ise yerleşimi ve boşlukları gelişi güzel bir hale getirebilirsiniz.

 

  • Koltuk Yastıklarını Aşırıya Kaçırmak

Koltuğunuzu rahat hissetmek için yastıklarla doldurma ihtiyacı duymak yaygın bir eğilimdir. Fakat fazla bir yastık karışımı genellikle dağınık bir görünüme sebep olur.

Çözümü: Daha modern ve ortak dilde bir yastık kurgusu kullanmak doğru hissettiren bir koltuk görüntüsü oluşturacaktır. Aslında iki kenarda birer yastık tüm ihtiyacınızı karşılar. Büyük bir yastık iki küçük yastık ile kombine edilebilir veya hepsi birbirine eş boyda koltuk yastıkları kullanılabilir.

 

  • Koltuk Yerleşimi ile Odanın Akışını Engellemek

Koltuğunuzu pencere veya şömineye bakacak şekilde yerleştirmek cezbedici bir fikir olabilir. Fakat bu, odaya girdiğinizde size sırtını dönmüş bir koltukla karşılaşmanız anlamına geliyor ise genellikle iyi bir fikir olmaz.

Çözümü: Geniş bir duvarınız var ise en büyük koltuğunuzu buraya konumlandırmanız doğru olacaktır. Sandalye ve tekli koltuklarınızın arkasını görmek daha az rahatsız edici olur. Büyük koltuğunuzun arkasını göstermekten başka şansınız yok mu? O zaman arkasın görüntüyü yumuşatmak için kitaplarla stilize edilmiş bir konsol masa yerleştirebilirsiniz.

 

  • Askılı Perdeleri Çok Alçakta Kullanmak

Perdeyi ve askı çubuğunu pencerenizin hemen üstüne ya da tavan ve doğramayı ortalayacak şekilde montelemek standart bir yöntem gibi görülebilir. Fakat profesyonellere göre bu bazı fırsatların kaçmasına yol açıyor.

Çözümü: Perdelerinizi mümkün oldukça tavana en yakın olacak şekilde asın. Bu şekilde en küçük pencereler bile geniş ve ferah görünebilir. Genişlik olarak, perdenizin pencerenin kenarlarından 15-30 cm kadar daha uzatın. Bu sayede perdeleriniz açıkken pencerenizin tamamını görebilirsiniz. Eğer yeni perde alıyorsanız, pencerenizin iki katı genişliğinde bir ürün seçin.

No Comments

Post A Comment