15 Metrekarelik Evde Yaşamak

15 Metrekarelik Evde Yaşamak

Şili’li Mimarlık Ekibi SUMATORIA’nın Casa FOA sergisinde sunduğu 15 metrekarelik yaşam alanı, hızla gelişen “minyatür konut tasarımı” kategorisine bir öneri niteliğinde.

SUMATORIA ekibinin hızla artan kentleşme ile birlikte gelişen minyatür ev fikrine önerdiği çözüm, uygulama pratikliği ile ön plana çıkıyor ve seri üretime olanak sağlıyor. Konteyner boyutundaki bu ev “fişe tak çalıştır” konsepti ile uygulanabiliyor, inşaat süresi ve maliyetini ciddi oranda azaltıyor.

15 metrekarelik strüktürde, bir yaşam alanındaki temel ihtiyaç fonksiyonları karşılanabiliyor. Mekan esnek özelliği ile mutfak, banyo, oturma odası ve yatak odası ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kullanıcılar mahaller için belirlenen alan boyutlarını değiştiremese de evin strüktürü sayesinde her santimetresinden klostrofobik hissetmeden etkili biçimde yararlanabiliyor.

Mutfak/Oturma Odası kısmı, ikili ocak, karma fırın, bulaşık makinesinin altındaki buzdolabı ve karşılarındaki masalı oturma grubundan oluşuyor.

Banyo, yatak odası ve mutfak/oturma odası alanlarının arasında bulunuyor ve aynı zamanda bu mahaller arasında aracılık yapıyor. Tavana yerleştirilen aydınlatma boşluğu, mekana doğal ışığı aktarmanın yanı sıra havalandırma işlevi de görüyor ve banyoya düşey bir ferahlık hissi sağlıyor. Alanın öbür ucunda bulunan duş bölümü ise hareketli camlar ile kullanılmadığında form ve işlev değiştirebiliyor.

Yatak odası, altında 6 valiz boyutunda dolap olarak kullanılabilecek hacme sahip bir tam boy yatağı barındırıyor. Yatağın başında ise okuma lambaları, USB çıkışları ve komodin işlevi gören bir raf bulunuyor.

Ev, barındırdığı tüm fonksiyonlar ile sürdürülebilirlik kriterlerini sağlıyor. Kirli suyun tekrar kullanımı, güneş paneli montajı imkanı gibi özellikleri ile tasarım yeşil bir kimliğe sahip.

 

No Comments

Post A Comment