İddialı Renkleri Kullanma Kılavuzu

İddialı Renkleri Kullanma Kılavuzu

Beyaz duvarlar arasında yaşamaya alıştıysanız, parlak ya da koyu renklerle risk almak epey zor bir şey olabilir. Birçok kişi, küçük mekanlarda koyu tonların ideal olmadığına inanır ancak bu mutlak bir doğru değildir. Alan algısını daraltmadan da bir gölün derinliklerini andıran koyu renk tonlarını kullanmanın birçok yolu var!

1. İşe, en büyük odanız için bir renk seçerek başlayın –mesela oturma odanız ya da mutfağınız. Güzel, ilham verici ve gerçekten sevdiğiniz bir renk belirleyin. Bu rengin üzerinden farklı renk kombinasyonları kullanarak evinizin tamamı için bir renk paleti oluşturun.

2. Evinizin dışarıya vereceği mesajın ne olmasını istiyorsunuz, buna karar verin. Kimse bej tonlarıyla donatılmış bir ev hakkında konuşmak istemez, o yüzden biraz cesur olun. Kendinize güveniniz arttıkça renklerle daha çok oynayıp, daha deneysel çalışmalar yapmaya başlayacaksınız.

3. Renkleri beklenmedik yerlerde kullanın: kapıların arkası, mutfak dolaplarının için, yatak odası gardıropları, tuvalet… Yani tüm o içini gördüğünüzde bir anlığına şaşırtacak yerler.

4. Küçük, dekoratif eşyaları unutmayın: minderler, vazolar, kaseler, meyveler, bitkiler ve aklınıza gelebilecek bu tip her şey! Renkler, gözünüzün takılabileceği her yere serpiştirilmeli.

5. Renk düzenleri, tasarımsal vurgu ile güçlendirilir: en son eklediğiniz, sürpriz etkisi yaratan renk dokunuşlar,odaya hayat katar. Bu elementleri seçerken genel geçer kurallar yoktur: sadece ne kadar renk kullandığınıza ve nerelerde kullandığınıza dikkat edin. Parlak turuncu renk bir yastığın üzerinde ne kadar muhteşem duracak olsa da, dört duvarda fazla güçlü duracağı için aynı etkiyi vermez.

6. Tavan ve duvarlar arasındaki sınırı bulanık hale getirin ve hepsini aynı renk boyayın. Mekanın ne kadar büyük göründüğüne inanamayacaksınız.

Cesur olun! Renk kullanarak mekan tasarlamak korkutucu bir görev gibi gözükebilir. Renk, nerede kullandığınıza bağlı olarak değişik etkiler veren bir tasarım elementidir. Işık, desen, doku, yeşillik gibi etkenleri işin içine kattığınızda ise etkisi yine değişecektir. Ancak iddialı renkler, gün ışığıyla birlikte değişen güzel alt tonlarla, her şeyi daha kibar, daha havalı ve daha etkileyici gösterecektir. Bir daha güvenli kıyılarda dolaşmayacaksınız!  

No Comments

Post A Comment