Duvarlar Olmadan Alan Tanımlamanın 5 Yolu

Duvarlar Olmadan Alan Tanımlamanın 5 Yolu

Favori odanızı düşünün. Dokusunu, renklerini, açıklıklarını düşünün. İçindeki tüm eşyaları gözünüzde canlandırın. Şimdi duvarları çıkarın. Ne kaldı? Hala bir oda gibi hissettiriyor mu? Orayı bir alan olarak algılamamızı sağlayan bir element kaldı mı?

Duvarlar bir odayı tanımlayan en belirgin mimari unsurdur diyebiliriz. Şimdi bu düşünceyi biraz esnetelim ve alanı kavramamızı sağlayan başka yollar keşfedelim. Yazının devamında iç mekanda bu alıştığımız düşey bariyerlere bel bağlamadan alan tanımlamanın yollarını inceleyeceğiz.

Çatma Mescid Hamamı | Yağmur Proje

 

  1. Kot Farkı

Çatma Mescid Hamamı’nda süs havuzunun bulunduğu orta bölge ve iki kenarında bulunan dinlenme alanlarının arasında bir duvar yok. Kot farkı ve basamaklar bu bölgeleri birbirinden ayırıyor ve farklı fonksiyonlara sahip alanlar arasında bir hiyerarşi kurmaya yardımcı oluyor.

 

Kaya Palas | Yağmur Proje

 

  1. Tavan Elemanları

    Bu büyük salonu incelediğimizde oturma grubu ve yemek grubu bölgelerinin odanın kalanından tavanda renk ve malzeme değişimleriyle ayrıldığını görüyoruz. Bu örnekteki gibi açık kat planlarında tavandaki hareketlilikler farklı alanları duvar olmadan tanımlamamıza olanak sağlar.

 

  1. Strüktürel Elemanlar

Yapıyı ayaka tutan strüktürel unsurlar bazı tasarımlarda dramatik bir etki oluşturmak için gizlenmeyebilir. Görseldeki evde de yüksek çatıyı ayakta tutan çelik kirişler mimariye bir katman daha ekliyor ve altında bulunan bölgeyi belirginleştiren bir etken haline geliyor.

 

Çelik çerçeve ve onu taşıyan çelik ayaktan oluşan bu kanopi de duvarlara ihtiyaç duymadan altında güvenli bir alan yaratıyor.

 

 

Q Lounge | Yağmur Proje

Çelik dikmelerden oluşan bu bölme, içinde barındırdığı loca alanlarını görkemli ama transparan bir etkiyle odanın kalanından ayırıyor.

 

Zermeram Satış Ofisi | Yağmur Proje

 

  1. Zemin Malzemesi

    Zermeram Satış Ofisi’nin zeminindeki soğuk koyu renkli seramikle sıcak ahşap kaplama arasındaki geçiş farklı alan tanımlarının ipucunu kolaylıkla veriyor. Parke üzerinde konumlandırılmış sergi elemanları, açık planlı bu satış ofisinin kalan bölgelerinden duvarların yardımına başvurulmadan belirginleştirilmiş.

 

Duvarlar olmadan alanları tanımamıza olanak sağlayan bu yöntemler bir mekanda tek başına kullanılabileceği gibi daha belirgin bir alan hissiyatı için birlikte de uygulanabilir. Şimdi örneklere tekrar göz atın. Çatma Mescid Hamamı’nda kot farkının yanı sıra dinlenme alanlarının sınırında bulunan asma katı taşıyan strüktürel elemanların da alanı belirginleştirmede etkisi var mı? Kaya Palas’ın salonunun tavanındaki hareketliliklerin yanı sıra zeminindeki kaplamaların değiştiği noktalar da farklı fonksiyonlu bölgeleri birbirinden ayırıcı bir etki yaratıyor mu?

 

No Comments

Post A Comment