İyi Bir Restoran Tasarımı İştah Açabilir Mi?

İyi Bir Restoran Tasarımı İştah Açabilir Mi?

Tasarımcılar sıklıkla “Bir ortam tat alma hissini nasıl etkiler?” diye soruyorlar. Restoranlarda bu sorunun cevabını somut bir şekilde görebiliriz. Her şeyden önce bir restoranın atmosferi, restoranın yemekleri hakkında bir beklenti kurmanızı, hatta onlardan aldığınız tadı farklı algılayabilmenizi, yemekten keyif almanızı ve yemeği unutulmaz kılmayı sağlayabilir. Sonuçta yüksek sesli müzik, plastik sandalyeler ve kağıt bardaklar; caz, keten masa örtüleri ve porselen takımlardan tamamen farklı bir havaya sahiptir. Tıpkı karın doyurmak için yemek yemekle zevkini çıkararak yemek yemek arasındaki büyük fark gibi.

Müşterilerin memnun kalacağı bir restoran deneyimi için iyi yemekler ve kaliteli servis kadar restoranın tasarımı ve atmosferi de önemli faktörlerdir. Yenilikçi restoran tasarımı fikirlerinin yemeklerin tadını etkileyebileceği düşüncesi ilginç gelebilir ama biliyoruz ki ortamlar içinde bulunan insanları fizyolojik olarak etkiler. Örneğin; rahatlatıcı bir ortamda bulunan bir insanın sakinleşip stresten arınmış bir hale bürünmesi yemeğini yerken daha rahat ve odaklanmış olmasını sağlayabilir. Aynı şekilde rahatsız edici ve ideal olmayan bir ortamda bulunan birisi zaten dışarıdan gelen etkiler nedeniyle daha gergin ve memnuniyetsiz olacağından yemekten aldığı zevk normalde alacağından çok daha düşük olabilir.

İyi bir kat planı restoranın başarısında belirleyici faktörlerdendir. Ancak, mükemmel bir kat düzeni oluşturmak için her zaman için geçerli, kesin bir kural yoktur. Restoranınızın ideal kat planı yerel bölgenin demografik özelliklerine, restoran konseptine ve alan sınırlamalarına bağlı olarak değişlik gösterebilir.

Kaliteli bir restoran tasarımı için ele alınması gereken bazı temel başlıklar şunlardır.

Oturma Alanları

Bir restorandaki oturma alanları, müşterinin yemek deneyimini derinden etkilemektedir. Bazı restoran sahiplerinin önceliği kazancı arttırmak adına daha çok oturma alanına sahip olmak yönünde olsa da aslında ideal olan, samimi ve rahat ambiyansı bozmadan, mümkün olacak en yüksek oturma kapasitesine ulaşmaktır. Ancak çok geniş aralıklarla birbirinden kopuk oturma alanları tasarlamak da doğru değildir.

Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada müşteri memnuniyetinin çok geniş aralıklarla konumlandırılmış masalarla düzenlenen ortamlarda düştüğü gözlemlenmiştir. Önemli olan ergonomik olarak rahat bir akış sağlanacak şekilde ve samimi oturma alanları yaratmaktır.

Mutfak Seçimi

Restoran konsepti ve mutfağın tarzı hem restoranınızın planını hem de tasarımını etkileyen faktörlerdir. Kafeterya tarzı restoranlar müşterileri giriş hattından kasaya, ardından da oturma alanlarına yönlendirmelidir. Paket restoranlarda giriş ve çıkış koridorunun hızlı ve pürüzsüz işleyecek şekilde planlanması gerekir. Alakart restoranlarda ise malzemelerin depolanması, hazırlanması ve pişirilmesi için alanlara ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda servisin nasıl işleyeceği konusunda da çözümlemeler getirilmelidir. Plan oturtulduğunda ise restoranın konseptine uygun mekan tasarımı düşünülmelidir.

Problemli Alanlar

Kusursuz bir restoranda “kötü masa” diye bir şey olmaz. Ancak kimsenin oturmayı tercih etmeyeceği masalara sahip olmayan çok az restoran var. Genellikle restoran girişinde, mutfak çıkışında ve tuvaletlerin bulunduğu alanın yakınlarında bulunan masalar “tercih edilmeyen” masalardır. Bir restorana gittiğinizi düşünün, oturmak istediğiniz alanlar hangileri olurdu? Mesela, pencere kenarları ya da tasarımın odak merkezi olan alanlar, öyle değil mi? Ancak iyi bir restoran tasarımında bu masaların sayısını azaltmak hatta sıfıra indirmek mümkün. Bahsettiğimiz problemli alanlarda çeşitli bölücü elemanlar, büyük bitkiler ya da ekranlar kullanılarak ya da mekanın tasarım elementleriyle uyuşan uygulamalar yaparak her masayı müşteri deneyimini yukarılara taşıyacak şekilde restoranın bir parçası haline getirmek mümkün.

Problemli alanlar için önerilebilecek başka bir çözüm de, o alanlara masa yerine bekleme koltukları ya da servantlar yerleştirerek müşterinin görece daha az kullanacağı şekilde tasarlamak olabilir.

Servis Hızı

Birçok müşteri için servis hızı mükemmel bir restoran deneyimi için olmazsa olmazdır. Burada iş mekanı işletenler kadar tasarımcıya da düşer. Eğer sipariş alımından servise ve hesap ödenmesine kadar olan süreçteki sirkülasyon alanları iyi hesaplanırsa bu aşamalarda olabildiğince az problem çıkacak ve servis hızı ile kalitesi artacaktır. Örneğin; mutfak olabildiğince stratejik bir şekilde konumlandırılmalı ve masalara çok uzak olmamalıdır. Aynı şekilde servis istasyonları mekanda doğru noktalara ve düzenli olarak yenilenmesi mümkün olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Tasarım

Estetik algı kişiden kişiye değişse de güzellik sanıldığından daha ortak bir kavramdır. Bir restoranı ziyaret eden kişi, yemekler kadar orada oturduğu zaman boyunca kafasını kaldırıp etrafına baktığında gördüğü şeyden de memnun olmayı bekler. Güzellik arayışı ve estetik beklentisi yüzyıllardır insanlığın bir parçası olmuş ve onları sanat eserleri ortaya koymaya itmiştir. Restoranın kimliğine ve konseptine uygun şekilde tasarlanan bir restoran, müşterilerin orada geçirdiği keyifli zamanı başka restoranlardakinden ayırmaya yetecek kadar büyük bir etki yaratacaktır. Duvarda asılı tablolarından aydınlatmasına kadar tüm elementleriyle incelikle tasarlanmış bir mekan içinde bulunan insanları da şüphesiz iyi hissettirecektir. Ayrıca kişisel deneyimlerin yoğun şekilde ve anlık olarak paylaşıldığı sosyal medya döneminde yaşadığımız da göz önünde bulundurulursa, kaliteli tasarlanmış bir restoranda keyifli vakit geçirirken çekilen bir fotoğraf rahatça profil fotoğrafı olarak seçilebilir.

Havalandırma/İklimlendirme

Havalandırma ve iklimlendirme sistemleri kuşkusuz bir restoranda maliyeti en çok arttıran elemanlardandır. Ancak sıcak bir yaz gününde boğucu ve havasız bir ortama sahip bir mekanda kimse yemek yemek istemez. Kışın ise belki masadan masaya koşturan servis elemanları ya da sıcak ocaklar önünde yemek pişiren mutfak elemanları fark etmeyeceklerdir ama yemeğinin keyfini çıkarmaya çalışan müşteriler oturdukları yerde üşümek istemezler. Buna ek olarak yemek pişirilen bir işletmede bol miktarda istenmeyen koku ve buhar olacaktır. Bu gibi problemlerin çözülmesi için havalandırma ve iklimlendirmenin doğru uygulanması günün sonunda çekilen müşteriler sayesinde kazancı olumlu etkileyecek ve elde edilen kar bu sistemler için harcanan tutardan çok daha fazla olacaktır.

Müzik

Birçok restoran için sessizlik doğru bir seçim değildir. Mekanın konseptine uygun şekilde ve doğru ses seviyesinde seçilen müzikler ortamın atmosferine pozitif katkıda bulunacaktır. Ancak sürekli tekrar eden çalma listelerinden kaçınmak gerekir, özellikle bütün bir gün boyunca orada bulunan çalışanların iyiliği için. Radyo uygun ve ekonomik bir tercih olabilir ancak reklamsız radyo istasyonları seçilmelidir. İyi bir müzisyen kalabalığın ilgisini herhangi bir spesiyalden daha çok çekebilir, bu sebeple restoran içerisinde canlı müzik gecelerinin düzenlenmesi de bir seçenek olarak düşünülebilir.

Tuvaletler

Tasarım ve ambiyans tuvaletler için ayrılan alanlara da taşmalıdır. Her masadan en az bir kişi en az bir kere tuvaletleri kullanacaktır. Bu nedenle temiz ve güzel tasarlanmış tuvaletler mekanın kalitesini arttırmada önemli rol oynar.

Yukarıdaki maddelerle genel olarak hedeflenen şey, restoranı ziyaret eden insanların konforlu ve keyifli vakit geçirmesini sağlamaktır. Kişi pozitif hissettiğinde ona gelen diğer verileri pozitif algılamaya daha eğilimli olur. Neticede bu faktörlere dikkat edilerek tasarlanmış restoranlar çok zaman geçmeden bulunduğu bölgenin en popüler mekanları arasında yerini alacaktır.

No Comments

Post A Comment