Hastanelerde Renk Kullanımının Günümüzdeki Yorumu

Hastanelerde Renk Kullanımının Günümüzdeki Yorumu

Piyasa ve toplum etkisi bugünün renklerini belirliyor.
Sağlık hizmetleri alanındaki mekanlarda kullanılan renk tercihleri son 5 yılda oldukça değişti. Bunun sebebi olarak küresel tasarım trendleri, tüketici araştırmaları, hasta memnuniyeti anketleri ve diğer pazarlardaki yönelimler sayılabilir. Artık sağlık hizmetleri veren mekanlarda daha az klinik renkler, daha çok konutu andıran ve içerisinde biraz da ticari işletme esintileri barındıran renkler görüyoruz. Bu mekanlarda güncel renkleri kullanan mimar ve iç mimarlar sadece estetik olarak tatmin edici alanlar yaratmıyor, aynı zamanda da burada zaman geçiren insanlar için bir amaca hizmet ediyor.

 

Renk Trendlerinin Arkasındaki Yönelimler
Bir hasta, odasına girdiği zaman olabildiğince evinde hissetmek ister. Hastanede olduklarını bilseler de, bir süre kullanacakları bu alanda rahat etmek isterler. İşte tam olarak bu noktada, konut tasarımları ve konut tasarımındaki renk seçimleri hastane tasarımlarına ilham veriyor. Hastalar evlerinde kullanabilecekleri açık doğal renkler ile huzur hissi arasında ilişki kuruyor.
Ortak alanlarda ise aralara serpiştirilmiş renk patlamaları mekana enerji verir ve tasarımda yer belirleyici faktör olarak rol oynayabilir. Vurgulanmak istenen bir tasarım öğesi, ya da yönlendirme amacı ile kullanılan canlı renkler, birkaç doğal tonla birleştirildiğinde çağdaş hastane tasarımının kapılarını sonuna kadar açabilir.
Birçok sağlık hizmet mekanları tasarımcısı, renk ilhamı için doğayı kullanıyor. Renk konusunda bu hiç değişmedi, hatta doğadan ilham alan renk seçimleri artık ticari ve konut projelerinde de oldukça yaygın. “Yaprak yeşilleri”, “okyanus mavisi” ve bunun gibi diğer doğal manzara renkleri, ahşap tonlarıyla tamamlayarak ortaya çıkan renk kombinasyonları son zamanlarda sık sık karşımıza çıkmaya başladı.

Sakin Doğallar ve Odaklanmış Enerji
Yumuşak bejler, açık griler, soluk doğal tonlar, günümüzün minimalist, bilinçli yaşayan ve yaratılan mekanları için gerekli olan her şeyi sağlıyor ve sağlık mekanlarında kendine zaten yıllardır yer buluyor. Ancak bu mekanlara optimizmi ve enerjiyi taşıyan renk seçimlerine cesaret edilmeye son yıllarda başlandı. Ufak dozlarda kullanılan canlı renkler, örneğin bir tutam parlak turuncu, bir hastanenin pediatrik bölümüne genç bir enerji katabiliyor. Bir koridorda kullanılan akuamarin mavi hastaların dikkatini çekip yönlendirilme ihtiyaçlarına ilaç olabiliyor.
Araştırmalara göre, şeftali rengi, pastel mavi, altın rengi gibi daha sıcak tonlar ise yardım arayan insanlara çekici gelen tonlar olarak gösteriliyor.
Güzel, amacına uygun renk seçimleri bir hastaneyi baştan yaratabilir. Renk seçimi yalnızca görünüşünün değiştirmez aynı zamanda orada zaman geçirecek olan kişilerin daha pozitif bir deneyim yaşamalarını sağlar. Renk insanları rahat, evde, güvende ve hayatları üzerinde kontrol sahibi olduklarını hissettirebilir.

No Comments

Post A Comment