2018’i Domine Eden 5 Tasarım Trendi

2018’i Domine Eden 5 Tasarım Trendi

Sektör uzmanlarından oluşan bir ekip interiordesign.net’te 2018’de iç mekanlar için nelerin trend olduğunu paylaştı.
Biz de, 2018’de karşımıza sık çıkmaya başlayan ve çıkabilecek bu 5 trendi sizlerle paylaşmak istedik. Hazırsanız başlıyoruz.

Terracotta
2018 için, Terracotta’nın 2017 yılında iç mekanlarda zümrüt yeşili neyse o olacağına inanılıyor.
Bu ton, turuncu bir dokunuş ve kırmızı bir ipucu ile bronz ailesinde yer alıyor. Sonuç zengin bir toprak rengi. Tekstil ve kumaş gibi dokunsal malzemelerde, özellikle yatak örtülerinde, seramiklerde ve fayanslarda güzel gözüküyor. Cesurca kullanılırsa, bir odadaki mimari elemanlarda da aynı derecede etkileyici görünebilir.
Boya markaları Valspar ve Jotun, bu rengi sırasıyla Rustik Wicker ve Norwegian Wood adlarıya 2018 renk kartelalarına eklediler.

Maximalizm
2017 yılında, DIMORESTUDIO, Marcel Wanders ve hatta moda markaları Peter Pilotto ve LaDoubleJ gibi tasarım stüdyoları, bize unutulmaz iç mekanlar tanıttı. Kontrast baskılar ve desenlerle dolu olan maksimalizm, son yıllarda hakim olan İskandinav esintili minimalizmden uzaklaşmayı işaret ediyor. Tabii maximalizm için henüz, tüketici seviyesinde büyük bir tutkuyla karşılandı diyemeyiz fakat tasarım çevrelerinde belirli bir yer edineceğine dair de işaretler veriyor.

Bireysel yaşam alanları tercih eden tüketiciler hakkında uzun süredir minimalist bir estetiğe yönelinmesini konuştuk, ama bu konuda biraz geri dönüş var. Tüketiciler kendilerini ifade etmek ister ve maksimalizm bunu yapmalarına izin veriyor. Her şeyin Instagram üzerinde aynı görünmeye eğilimli olduğu bir zamanda, bu trendin yakalanmasını görmek heyecan verici olabilir. Fakat aman dikkat! Bu yaklaşım biraz uzmanlık gerektiriyor, yoksa estetik bağlamda tehlikeli olabilir.

Konfor Mekanları
Kahve dükkanlarından, oturma odaları gibi görünen ortak çalışma alanlarına, iş ve eğlence arasındaki sınırlar giderek daha da bulanıklaşıyor.
Genel olarak daha rahat ve estetikten ziyade deneyime odaklanmış mekanlara doğru bir değişim görüyoruz. Mekansal yaklaşımlar çok daha fazla melezleşecek – ve zaten bir dereceye kadar – modadan perakendeye, ofise ve ötesine, tüm farklı sektörlere sızan bir eğilim oldu bile bu oturma/sosyalleşme/çalışma alanları.
Eğilim aynı zamanda mobilya ve yüzey kaplamalarına da yansıdı denebilir. Kadife ve örtü gibi dokunsal kumaşların 2018 yılında popülaritesini artırmaya devam edeceği öngörülüyor.

Tek renk (monochromatic design)
Maximalist iç tasarımlar bu yıl trend listelerine varabilirken, günün sonunda, minimalistler aynı rengin tonlarından oluşan iç mekanlarla yeni bir atağa geçti. Kullanıcılar bu ılık tonlarla mekanları sakinleştirmeyi tercih edebiliyorlar.
Beyaz ve bej tonlarında mobilyalarla tekstili bir araya getiren bir gösteri. Tasarımcılar ağartılmış akçaağaç ve Carrara mermeri gibi malzemelerle hafiflik temasını keşfetmeye başladı.
İç mekan, mobilya ve genel olarak tasarımda daha hafif bir dokunuşa İç Mimarlık dünyası her zaman açık. Çok narin veya kıymetli olmadan kendini gösteriyor işler, incelikle ve birbiriyle konuşan renkler, tekstür paletleri…

Amaçlı Malzemeler
Tamamen geri dönüştürülmüş plastik, kutu ve akıllı telefon ekranlarından yapılmış mobilyalar; ananas yapraklarından yapılan deri alternatifleri; ve mısır kabuklarından yapılan iç fayanslar, 2018 yılında ortaya çıkacak sofistike geri dönüştürülmüş malzemelerden sadece birkaçı.

No Comments

Post A Comment